W ofercie firmy Tecsun pojawił się nowy i długo oczekiwany, zaawansowany model odbiornika globalnego PL-880. Wydłużony czas premiery na polskim rynku spowodowany był oczekiwaniem na finalną i dopracowaną wersję produkcyjną tego modelu. Po pierwszych dwóch wyprodukowanych testowych wersjach jakie pojawiły się na wewnętrznym rynku azjatyckim przeprowadzono zarówno zmiany konstrukcyjne, jak i oprogramowania. Ponadto odbiorniki jakie trafiają na nasz rynek w oficjalnym kanale sprzedaży przechodzą jako jedyne dodatkowy etap produkcyjny – precyzyjną kalibrację.

 

tecsun_pl880

 

Nowatorska konstrukcja łączy dopracowany układ podwójnej przemiany częstotliwości (znany z cieszącego się doskonałą opinią wcześniej opracowanego modelu PL-660) i wykorzystuje jednocześnie architekturę układu DSP SiliconLabs si4735. Konstrukcje tej firmy słyną z bardzo dobrych parametrów odbiorczych w zakresie fal krótkich oraz UKF takich jak jak czułość, selektywność i jakość odbieranego sygnału. Teraz w modelu PL-880 dzięki zastosowaniu sprawdzonego układu DSP, mamy możliwość wyboru szerokości odbieranego pasma. Dla emisji AM do wyboru jest cyfrowy filtr o szerokości 9, 5, 3.5 oraz 2.3 kHz, natomiast dla emisji jednowstęgowej SSB możemy wybrać filtr o szerokości 4, 3, 2.3, 1.2 lub nawet 0.5 kHz (doskonały do odbioru sygnałów telegraficznych CW). To pierwszy na świecie model odbiornika globalnego o takich możliwościach, czym Tecsun po raz kolejny udowodnił swoją silną pozycję innowacyjnego lidera na rynku.

Przestrajanie częstotliwości odbywa się z krokiem 10/9/5/1 kHz, przy czym przy odbiorze emisji SSB możliwe jest wstrojenie się w odbieraną częstotliwość z dokładnością 10 Hz. Dostępny jest również układ detektora synchronicznego ułatwiający odbiór słabych stacji o niestabilnym sygnale lub zakłócanych przez sąsiadujące stacje używające nadajników dużej mocy.

PL-880 odbiera zakres fal długich (100-519 kHz), średnich (510-1710 kHz), krótkich (1711-29999 kHz) i ultrakrótkich (87-108 MHz) w trybie AM, FM oraz SSB. Dla emisji jednowstęgowej SSB możemy wybrać pomiędzy odbiorem dolnej lub górnej wstęgi (LSB/USB). W połączeniu z możliwością zawężenia pasma odbiornik deklasuje konkurencję w zakresie jakości i skuteczności odbioru amatorskich pasm krótkofalarskich w tej klasie odbiorników. Dzięki nowemu układowi wzmacniacza m.cz. oraz nowemu wysokiej jakości wbudowanemu głośnikowi PL-880 uzyskał już również opinię najlepszego produkowanego odbiornika przenośnego pod względem jakości odtwarzanego dźwięku. Jest on bardzo czysty, a przy tym bardzo dynamiczny.

Na wyświetlaczu poza ustawioną częstotliwością możemy uzyskać informację o sile odbieranego sygnału (mierzoną w dBu) oraz wartości stosunku sygnał/szum (S/N). PL-880 wyposażony jest w gniazdo do podłączenia zewnętrznej anteny, przełącznik czułości (DX/normal/local), wyjście słuchawkowe oraz wyjście liniowe. Dzięki temu ostatniemu można go podłączyć do komputera i dekodować odebrane komunikaty nadawane emisjami cyfrowymi na pasmach amatorskich lub dekodować mapy pogodowe i informacje systemu NAVTEX dla żeglarzy. Do dyspozycji użytkownika jest również 3050 komórek pamięci oraz funkcja automatycznego wyszukiwania i zapamiętywania stacji ATS. Całość uzupełnia zegar czasu rzeczywistego z funkcją budzika i timera.

Odbiornik zasilany jest z jednego akumulatora litowo-jonowego typu 18650 (w zestawie) lub przez złącze USB. Ładowanie akumulatora odbywa się automatycznie, bez konieczności jego wyjmowania przez wspomniane złącze USB.

Doskonałe parametry odbiornika oraz unikalna funkcjonalność w tej klasie urządzeń powodują, że nowy Tecsun PL-880 z pewnością jest urządzeniem wyjątkowym i spełni oczekiwania najbardziej wymagających miłośników radia i radiowego DXingu.