Obecnie dobrej klasy odbiornik radiowy tzw. „odbiornik globalny” umożliwia nam nasłuch radiostacji z całego świata! Nie wymaga to przy tym konieczności posiadania drogiego sprzętu, czy mocno rozbudowanych instalacji antenowych. W związku z dużą mocą nadajników najczęściej do nasłuchu pasm broadcastingowych i nawet bardzo odległych stacji radiowych wystarczy przenośny odbiornik globalny z wbudowaną anteną teleskopową. A to oznacza możliwość uprawiania naszego hobby niemalże gdziekolwiek, w domu, na wyjeździe, na spacerze.

Niektóre bardziej rozbudowane modele umożliwiają nam również nasłuch na pasmach krótkofalarskich korespondencji prowadzonej telegrafią (CW) oraz fonią (SSB), nasłuch na paśmie radia CB, a nawet na paśmie lotniczym (nasłuch korespondencji pomiędzy samolotami oraz samolotami i lotniskami).

Odbiornik globalny to również ciekawe urządzenie dla żeglarzy – umożliwia odbiór częstotliwości na których prowadzona jest łączność morska na falach krótkich i średnich oraz komunikatów meteorologicznych (np. systemu NAVTEX) nadawanych emisją cyfrową RTTY i dekodowanie map pogodowych za pomocą dołączonego przez kartę dźwiękową komputera. Takie próby zapewne zainteresują też pozostałych radiohobbystów nawet nie będących żeglarzami.

Radiowy DXing to nasłuch dalekich stacji nie tylko na falach krótkich, średnich i długich ale również w paśmie UKF FM. Codziennie prawie wszyscy słuchamy popularnych lokalnych rozgłośni radiowych w tym paśmie (np. RMF FM, Radio Zet, itp.). Nie każdy jednak wie, że po zastosowaniu odpowiednich anten (przeważnie kierunkowych) oraz przy dobrych warunkach propagacji fal radiowych możliwy jest odbiór takich stacji z dużo większych odległości, nawet zagranicznych. To hobby tzw. DX-erów czyli nasłuchowców, których fascynuje możliwość uzyskiwania tak dalekich zasięgów odbioru radiowego.

Wreszcie dobrej klasy odbiornik globalny to również po prostu dobry przenośny odbiornik radiowy dla każdego. Nie trzeba być zaawansowanym hobbystą, aby docenić dobre parametry odbiorcze urządzenia, szczególnie jeśli mieszkamy w strefie słabego sygnału radiowego czy podczas wyjazdów urlopowych.

Dlaczego podkreślamy „dobry” odbiornik globalny? Ponieważ na rynku można spotkać tanie przenośne odbiorniki, wprawdzie według specyfikacji z pełnym zakresem pasm radiofoniczych od fal długich i średnich do krótkich i UKF. Jednak umówmy się, że tego typu radioodbiornik w cenie poniżej 200-300zł jest tylko teoretycznie odbiornikiem globalnym, bo w praktyce z powodu słabych parametrów odbiorczych to z lepszym czy gorszym skutkiem będziemy w stanie odbierać tylko najsilniejsze stacje radiowe i cała przyjemność DXingu nam ucieknie.

Przedstawiamy Państwu ofertę odbiorników firmy TECSUN, marki dobrze znanej i cenionej wśród radiowych hobbystów na świecie. Odbiorniki cechują się bardzo dobrymi parametrami odbiorczymi, co potwierdzają liczne recenzje i testy w prasie specjalistycznej oraz opinie użytkowników.

TECSUN… usłysz więcej… usłysz cały świat !

 

Polecamy artykuł pt. „Radiowy DXing – Wykorzystywanie odbiorników globalnych”, który został opublikowany w ogólnopolskim miesięczniku Świat Radio nr 8/2013. Poniżej link do pobrania artykułu :

RADIOWY DXing – kliknij tutaj aby pobrać artykuł
.